Адмiнiстрацыя
Навабелiцкага раёна г.Гомеля

Адрас адмiнiстрацыi: 246021, вул. Ільіча, 49, г. Гомель

Тэлефон прыёмнай: 8 (0232) 51-42-10

E-mail: novobel@post.gomel.by

Від на горад Будынак адміністрацыі Вячэрні Гомель
Від на горад
Від на горад
Будынак адміністрацыі
Вячэрні Гомель
Галоўная / Пытанне-адказ

Пытанне-адказ


Пытанне: 22.03.2021 Чаму новыя дамы (№ 21 і 23 па вул. Белага, № 46 па вул.Жамчужнай) не ставяцца да новай школы, якая будуецца ў мікрараёне "Хутар?" Якія дамы будуць ставіцца да гэтай школы?

Адказ: Папярэдні спіс вуліц (дамоў), замацаваных за установай адукацыі, якая будуецца ў мікрараёне «Хутар», размешчаны на афіцыйных сайтах адміністрацыі Навабеліцкага раёна г. Гомеля (раздзел «Сацыяльная сфера /Адукацыя») і аддзела адукацыі, спорту і турызму адміністрацыі Навабеліцкага раёна г.Гомеля (раздзел «Новая школа ў мікрараёне «Хутар»).

Парадак вызначэння вуліц разглядаецца з пункту гледжання бяспечнага руху да новай установы адукацыі і блізкасці да навучальнай установы, а таксама колькасцю дзяцей дашкольнага і школьнага ўзросту, якія пражываюць у дадзеным мікрараёне.

Канчатковы спіс вуліц будзе зацверджаны рашэннем адміністрацыі Навабеліцкага раёна г.Гомеля не раней, чым за паўтара месяца да ўводу ў эксплуатацыю новай установы адукацыі.


Пытанне: 23.03.2021 Калі сям'я пражывае ў арэнднай кватэры і пры нараджэнні трэцяга дзіцяці лічыцца шматдзетнай, ці можа арэнднае жыллё пасля нараджэння трэцяга дзіцяці стаць сацыяльным?

Адказ: У адпаведнасці з артыкулам 113 Жыллёвага кодэкса Рэспублікі Беларусь (далей - ЖК), па заяве наймальніка арэнднага жылля, які адносіцца да асоб, названых у падпунктах 1.1. і 1.12. пункта 1 артыкула 105 ЖК, займанае ім арэнднае жыллё падлягае ўключэнню ў склад жылых памяшканняў сацыяльнага карыстання.

Права на атрыманне жылога памяшкання сацыяльнага карыстання мае шматдзетная сям'я, у якой сярэднямесячны сукупны даход на кожнага члена сям'і не правышае зацверджанага бюджэту пражытачнага мінімуму (далей - БПМ) у сярэднім на душу насельніцтва, вылічанага за дванаццаць месяцаў, якія папярэднічаюць месяцу прыняцця на ўлік (і на дзень прадастаўлення жылога памяшкання сацыяльнага карыстання), і якія размяшчаюць заяўленую маёмасць, агульны кошт якой не перавышае памер кошту кватэры тыпавых спажывецкіх якасцяў зыходзячы з максімальнай нормы прадастаўлення агульнай плошчы жылога памяшкання сацыяльнага карыстання на аднаго члена сям'і (на 23.03.2021 БПМ зацверджаны ў памеры 262, 87 руб.)


Пытанне: 23.02.2021 Ці магчыма прадаць жылы дом незавершаны будаўніцтвам да яго ўводу ў эксплуатацыю ў сувязі з пераездам у іншы горад?

Адказ: Згодна з артыкулам 511 Кодэкса Рэспублікі Беларусь аб зямлі ад 23 ліпеня 2008 года не дапускаецца адчужэньне зямельных участкаў, прадастаўленых грамадзянам, якія стаяць на ўліку для паляпшэння жыллёвых умоў, і (або) збудаваных на іх жылых дамоў, незавершаных закансерваваных будынкаў, за выключэннем адчужэння мясцовым выканаўчым камітэтам пры ўмове поўнага пагашэння льготнага крэдыту на будаўніцтва жылых памяшканняў (у тым ліку датэрміновага), калі такі крэдыт прыцягваўся.

Гэтай жа нормай пры адмове ад набыцця названых аб'ектаў мясцоваму выканаўчаму камітэту дадзена права даваць згоду на іх адчужэнне (купля-продаж, мена, дарэнне) iншым асобам да заканчэння ўстаноўленага заканадаўствам 8-гадовага тэрміну з дня дзяржаўнай рэгістрацыі збудаваных жылых дамоў.

Такім чынам, пытанне аб выдачы дазволу на адчужэньне іншым асобам разглядаецца толькі пры наяўнасці адмовы мясцовага выканаўчага камітэта ад набыцця зямельнага ўчастка і узведзенага на ім дома.

Дазвол на адчужэнне даецца пры выкананні грамадзянінам пэўных умоў:

-поўнага пагашэння льготнага крэдыту на будаўніцтва жылых памяшканняў (у тым ліку датэрміновага), калі такі крэдыт прыцягваўся;

-выкупу ў прыватную ўласнасць зямельнага ўчастка, прадастаўленага ў пажыццёвае спадчыннае валоданне або арэнду, або ўнясення платы за права заключэння дагавора арэнды зямельнага ўчастка тэрмінам на дзевяноста дзевяць гадоў, калі зямельны ўчастак, прадастаўлены ў пажыццёвае спадчыннае валоданне або арэнду на тэрмін менш за дзевяноста дзевяць гадоў, у адпаведнасці з заканадаўствам не можа быць набыты ў прыватную ўласнасць;

-ўнясення грамадзянінам Рэспублікі Беларусь платы ў памеры кошту ўчастка, калі ён падаваўся ў прыватную ўласнасць па льготнай цане;

-датэрміновага ўнясення платы за зямельны ўчастак, калі землекарыстальніку прадастаўлялася растэрміноўка.

Пры гэтым, дазвол на адчужэньне можа быць дадзена мясцовым выканаўчым камітэтам толькі ў выключных выпадках.

Асобныя з іх прама вызначаны заканадаўствам: накіраванне на працу (службу) у іншую мясцовасць, страта карміцеля, атрыманне I або II групы інваліднасці.

Гэтай жа нормай заканадаўства ўстаноўлена, што выключнымі могуць быць прызнаны і іншыя абставіны, якія аб'ектыўна сведчаць аб немагчымасці выкарыстання нерухомай маёмасці.

У частцы адзнакі абставінаў, якія аб'ектыўна сведчаць аб немагчымасці выкарыстання грамадзянінам зямельнага ўчастка і (або) узведзенага на ім жылога дома, неабходна адзначыць, што дзеючая норма заканадаўства аб наяўнасці «іншых аб'ектыўных абставінаў» накіравана на тое, каб у кожным канкрэтным выпадку мясцовы выканаўчы камітэт, рашэнні якога прымаюцца калегіяльна, прымаў абгрунтаванае рашэнне, заснаванае на канкрэтных абставінах і дакументах (у іх сукупнасці), прадстаўленых грамадзянінам у пацверджанне сваіх довадаў для атрымання згоды на адчужэньне.


Пытанне: Ці можна разлічваць на ільготу ў якасці вяртання падаходнага падатку пры куплі жылля, улічваючы, што знаходжуся на ўліку для паляпшэння жыллёвых умоў?

Адказ: Маёмасны падатковы вылік ажыццяўляецца непасрэдна па месцы працы, ажыццяўлення працоўнай дзейнасці, для чаго трэба звярнуцца ў бухгалтэрыю дадзенай арганізацыі (прадпрыемства).


Пытанне: Ці трэба атрымліваць Чарнобыльскае пасведчанне дзіцяці, для выезду на аздараўленне і якія льготы непаўналетнім дзецям, якія навучаюцца ў установах адукацыі на тэрыторыі радыеактыўнага забруджвання і пражываюць на тэрыторыі, якая не падверглася радыеактыўнаму забруджванню?

Адказ: У адпаведнасці з артыкулам 27-1 Закона Рэспублікі Беларусь "Аб сацыяльнай абароне грамадзян, якія пацярпелі ад катастрофы на Чарнобыльскай АЭС, іншых радыяцыйных аварый" непаўналетнія дзеці, якія вучацца ва ўстановах адукацыі на тэрыторыі радыеактыўнага забруджвання ў зоне наступнага адсялення, зоне з правам на адсяленне, зоне пражывання з перыядычным радыяцыйным кантролем і пражываюць на тэрыторыі, якая не падверглася радыеактыўнаму забруджванню, маюць права на:

-бясплатнае санаторна-курортнае лячэнне (пры наяўнасці медыцынскіх паказанняў і адсутнасці медыцынскіх супраць паказанняў) або аздараўленне (пры адсутнасці медыцынскіх супраць паказанняў) тэрмінам да аднаго месяца ў парадку і на ўмовах, якiя вызначаюцца заканадаўчымі актамі Рэспублікі Беларусь;

-бясплатны праезд у пасажырскіх цягніках або вагонах фармiравання Беларускай чыгункі, на аўтамабільным транспарце агульнага карыстання, якi ажыццяўляе аўтамабільныя перавозкі пасажыраў у рэгулярных і нерэгулярных зносінах, ад месца жыхарства да месца санаторна-курортнага лячэння або аздараўлення і назад пры накіраванні на санаторна-курортнае лячэнне або аздараўленне у складзе арганізаваных груп у санаторна-курортныя арганізацыі Рэспублікі Беларусь, у тым ліку размешчаныя за межамі Рэспублікі Беларусь;

-забеспячэнне бясплатным харчаваннем на перыяд атрымання агульнай сярэдняй або спецыяльнай адукацыі на ўзроўні агульнай сярэдняй адукацыі ў пачатковых школах, базавых школах, сярэдніх школах, гімназіях, ліцэях, вучэбна-педагагічных комплексах (акрамя сярэдніх школ - вучэльняў алімпійскага рэзерву), спецыяльных агульнаадукацыйных школах, дапаможных школах.

Пры гэтым атрыманне вышэйзгаданых льгот непаўналетнім па дадзеным артыкуле прадастаўляецца без абавязковай наяўнасці пасведчання пацярпелага пры захаванні нормаў артыкула 27-1 Закона, у сувязі з прынцыпам тэрытарыяльнага знаходжання ўстановы адукацыi, у якім яны навучаюцца на тэрыторыі радыеактыўнага забруджвання.  

Вышэйпаказаныя льготы распаўсюджваюцца таксама на дзяцей, якія пастаянна пражываюць на тэрыторыі радыеактыўнага забруджвання.

Атрыманне пасведчання пацярпелага ажыццяўляецца выключна па заяўнаму прынцыпу бацькоў або законных прадстаўнікоў непаўналетніх (нормы пастановы Савета Міністраў Рэспублікі Беларусь ад 10 верасня 2009 г. № 1170 «Аб зацвярджэнні палажэння аб парадку ўстанаўлення грамадзянам, якія пацярпелі ад катастрофы на Чарнобыльскай АЭС, іншых радыяцыйных аварый, статусу ўдзельніка ліквідацыі наступстваў катастрофы на Чарнобыльскай АЭС, іншых радыяцыйных аварый, статусу пацярпелага ад катастрофы на Чарнобыльскай АЭС, іншых радыяцыйных аварый, а таксама выдачы дакументаў, якія пацвярджаюць права на льготы» і Указа Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь ад 26 красавіка 2010 г. № 200" Аб адміністрацыйных працэдурах, што ажыццяўляюцца дзяржаўнымі органамі і іншымі арганізацыямі па заявах грамадзян»).

 

Пытанне: Ці трэба кампенсаваць выдаткі на будаўніцтва, у тым ліку праектаванне, аб'ектаў размеркавальнай інжынернай і транспартнай інфраструктуры да зямельнага ўчастку ў раёне індывідуальнай жылой забудовы «Раманавічы» (і інш.)?

Адказ: Палажэннем аб парадку пакрыцця асобай, якой прадастаўлены зямельны ўчастак, выдаткаў на будаўніцтва, у тым ліку праектаванне, аб'ектаў размеркавальнай інжынернай і транспартнай інфраструктуры да такога зямельным участку, зацверджаным пастановай Савета Міністраў Рэспублікі Беларусь ад 2014/04/01 г. № 298, вызначаецца парадак кампенсацыі асобай, якой прадастаўлены зямельны ўчастак, выдаткаў на будаўніцтва, у тым ліку праектаванне, аб'ектаў размеркавальнай інжынернай і транспартнай інфраструктуры да такога зямельным участку, выдзеленым для будаўніцтва шматкватэрных жылых дамоў, аднакватэрных, блакіраваных жылых дамоў у раёнах (кварталах) індывідуальнай жылой забудовы, будаўніцтва iншых аб'ектаў на тэрыторыі забудовы.

Пакрыццё выдаткаў ажыццяўляецца грамадзянамі, якiя не знаходзяцца на ўліку для паляпшэння жыллёвых умоў.

На падставе вышэйпададзенага, у адпаведнасці з рашэннем Гомельскага гарадскога выканаўчага камітэта ад 2015/10/28 № 958 "Аб некаторых пытаннях кампенсацыі выдаткаў на будаўніцтва аб'ектаў размеркавальнай інжынернай і транспартнай інфраструктуры» забудоўшчыку неабходна адначасова ў плыні тэрміну будаўніцтва дома, усталяванага ў праектнай дакументацыі (але не пазней дня зацвярджэння акта прыёмкі ў эксплуатацыю), з улікам індэксацыі пералічыць сродкі ў кошт пакрыцця выдаткаў.

Дадзенае рашэнне і рэквізіты рахункаў, на якія пералічваюцца сродкі ў кошт пакрыцця выдаткаў асобай, якой прадастаўлены зямельны ўчастак, размешчаны на афіцыйным сайце Гомельскага гарадскога выканаўчага камітэта www.gorod.gomel.by ў раздзеле: «Улада» - «Афіцыйныя дакументы» - рашэнне Гомельскага гарадскога выканаўчага камітэта ад 28 кастрычніка 2015 г. № 958 "Аб некаторых пытаннях кампенсацыі выдаткаў на будаўніцтва аб'ектаў размеркавальнай інжынернай і транспартнай інфраструктуры».